الگوی همکاری بین بخشی (مورد مطالعه: همکاری مسجد با مدرسه و خانواده)

نوع مقاله: علمی-پژوهشی

نویسندگان

1 دانشجوی دکتری رشته مدیریت دولتی گرایش مدیریت منابع انسانی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

2 دانشیار دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق(ع)

3 دانشجوی کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع)

چکیده

ضرورت و هدف اصلی: لازمه تحقق اهداف تربیتی اسلام، همگرایی ارکان تربیتی جامعه اسلامی است. تعامل مدرسه (به­عنوان اصلی‌ترین نهاد تربیت رسمی در کشور)، خانواده (به­عنوان طبیعی‌ترین و پایدارترین نهاد) و مسجد (به­عنوان اصیل‌ترین نهاد تربیتی در جامعه اسلامی) موجب هم­افزایی و تسهیل تحقق اهداف تربیتی اسلام می­گردد. از سوی دیگر این سه رکن تربیتی(مسجد، مدرسه و خانواده) از مؤلفه‌های اساسی ارتباط سنتی می‌باشند و تحقق همکاری این ارکان،‌ تأثیری قابل­توجه بر تقویت شبکه ارتباطات اجتماعی و تعمیق باورهای ملی و دینی خواهد داشت.
روش پژوهش: پژوهش حاضر از نوع کیفی بوده و در آن از راهبرد نظریه­پردازی داده­بنیاد استفاده شده است. داده‌های پژوهش از نتایج موردکاوی چهارده مسجد برتر در کشور در حوزه تعامل با خانواده‌ و مدرسه استخراج شده است.
یافته‌ها: همکاری مسجد با مدرسه و خانواده پدیده‌ای محوری است که شرایط علّی آن را ظرفیت‌ها و ضعف‌های نهادهای تربیتی تشکیل می‌دهند و برای تحقق آن باید به زمینه‌های آن که بایسته‌های برنامه‌ای، ساختاری و سرمایه انسانی است، توجه شود. این پدیده دارای مراحل چهارگانه: «1-زمینه‌سازی و اعتمادسازی، 2- جذب از مدرسه به مسجد، 3-تداوم ارتباط و تربیت در مسجد، 4-نقش‌آفرینی دانش­آموزان در مسجد و مدرسه» است که مؤلفه‌هایی در قالب عوامل مداخله‌گر بر آن اثر‌گذار می‌باشند و نتایجی را به دنبال خواهند داشت. الگوی حاصل از روابط مقوله‌های تحقیق در مدلی پارادایمی نمایش داده شده است.
 

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Inter-sectoral cooperation model (Study: Mosque-School-Family Cooperation)

نویسندگان [English]

  • Alireza Sharif Fard 1
  • Meysam Latifi 2
  • mohsen zolfaghari 3
1 PhD student in Human Resource Management, Allameh Tabatabai University
2 Associate Professor, Faculty of Islamic Studies and Management, Imam Sadegh University
3 M.A. Student of Islamic Education and Management of Imam Sadegh University